Jdi na obsah Jdi na menu
 


Květnové zprávičky

26. 4. 2016

Vážení čtenáři, začal nám máj, lásky čas a mě vůbec, ale vůbec nenapadá, jak vesele či vtipně uvést májové zprávy z Oázy.

    Proto začnu tím, co mě v minulém měsíci v Oáze zasáhlo nejvíce. Začátkem dubna jsme se museli předčasně rozloučit s jedním z nás, s panem Přemyslem Veverkou. I když jsem ho znala velice krátce a jistě „povrchně“, musím říct, že na něj stejně jako např. na paní Cábou nikdy nezapomenu. Zároveň také na tomto místě děkuji jeho milým dcerám, bývalé manželce a Památníku Lidice, kteří se společně postarali o důstojné rozloučení. Písničku Hej mistře basů už budu mít spojenou navždy nejen s mou oblíbenou amatérskou skupinou „Ein Kessel Buntes“, ale i s jeho pohřebním obřadem, čímž i s ním!

    Jelikož dubnové setkání z cyklu Lidický senior 2016 je až poslední čtvrtek v měsíci – což už je po uzávěrce květnového čísla, tak o setkání s panem ředitelem PL poreferuji příště a ráda se na tomto místě vracím k setkání březnovému, které se mi také moc líbilo a udělalo na mě veliký dojem. Pan farář Phanuel Osweto z Církve československé husitské v Kladně nám poutavě vyprávěl nejen o jeho rodné zemi Keni, ale i o projektu pomoci keňské mládeži Afrika Africe (více na http://www.afrikaafrice.cz), jehož je spoluzakladatelem. Z jeho vyprávění vyzařovala radost ze skutečnosti, že mu bylo pomoženo k tomu, že může dělat, co ho baví, a proto se on snaží pomoci stejným způsobem dalším lidem.

    Znáte Keňu? Zkuste si v tuto chvíli zopakovat něco málo ze zeměpisu a zejména pak čemu jsme se během vyprávění pana Osweto přiučili.

1. Kolik je v Keni národních parků a rezervací?

a)  25             b)  33              c) 42

2. Vedle svahilštiny je dalším úředním jazykem:

a) angličtina b)francouzština c) španělština

3. Hlavní město Keni je:

a) Mombasa              b) Mewru    c) Nairobi

4. Většina obyvatel se hlásí k náboženství:

a) islám b) křesťanství      c) budhismus

5. Jak se jmenuje největší keňský slum, ve kterém žije více než 1 mil. obyvatel na 5 km2

a) Kibera b) Mukuru c) Pendul

6. Jaký je průměrný věk populace?

a) 35 let b) 55 let c) 19 let

7. Kolik procent obyvatel je HIV pozitivních?

a) cca 7% b) cca 20%     c) cca 2%

8. Kde se dozvědět více o podpoře vzdělání mládeže v Keni?

1.b, 2.a, 3.c, 4.b, 5.a, 6.c, 7a, 8. www.afrikaafrice.cz

    Závěrem děkuji všem, co čtou tyto řádky a co berou dění v Mementu stejně jako samotnou Oázu jako součást života v obci a přeji Vám krásné májové dny plné sluníčka, mládeži teplé meze a všem klidnou a spokojenou duši.

Michaela Indráková