Jdi na obsah Jdi na menu
 


Květnové zprávičky (2017)

4. 5. 2017

    Vážení a milí spoluobčané, je mi potěšením, že svůj dnešní příspěvek z Oázy mohu zahájit jednou nadmíru dobrou zprávou. V březnovém zpravodaji jsem Vás informovala o příjemné návštěvě pana ministra financí Andreje Babiše v Oáze. Také jsem se zmínila o jeho slibu velkorysého daru na novou kotelnu z Nadace AGROFERT. Ale tehdy jsem psala pouze o příslibu. V tuto chvíli bych Vám všem ráda sdělila, že slib se stal skutečností a začátkem dubna jsme obdrželi účelový dar ve výši 300 000 Kč na novou kotelnu a opravu krovů. Tímto panu ministrovi a Nadaci Agrofert za celé Memento Lidice, o.p.s. mnohokrát děkuji. Budova Oázy příští rok oslaví 20 let, a tak se již u některého vybavení začínáme potýkat s potřebou oprav a je asi všem jasné, že finanční prostředky na investiční výdaje se neshání vůbec snadno – nejen proto si daru velmi vážíme. Konkrétně kotle již v posledních letech vykazovaly značnou poruchovost a jejich stav se blížil kritickému. Takže o co méně hřály obyvatele Oázy, o to více pálily mě. Renovaci kotelny jsme měli na letošní rok naplánovanou, ale naše finanční prostředky by stačily jen na nejnutnější opravy. Takže když se objevila nabídka čerpat účelový dar z Nadace Agrofert, nemuseli jsme nad jeho využitím vůbec přemýšlet. Nyní jsou již naše kotle vyměněny, jsou doplněny i novou regulací a já jsem šťastná, že obyvatelé Oázy mají zajištěno teplo domova i pro příští roky. A že opravu venkovních krovů, které jsou taktéž v havarijním stavu, se letos během letních měsíců už taktéž podaří konečně zrealizovat.

    Doufám, že náš pravidelný program v květnu bude pokračovat stejně jako v minulém měsíci. Stále máme ve vstupní chodbě výstavu fotografií růži z lidického sadu, stále cvičíme jógu (pondělní státní svátky nahrazujeme cvičením ve středu, takže nevynecháme ani jeden týden), stále se naši senioři více či méně pravidelně scházejí na kroužku Klub Oáza a stále spolupořádáme Lidického seniora 2017.

    Máme za sebou krásně prožité Velikonoce. Pro mě začínají už Velkým pátkem, kdy si jako řada jiných věřících lidí připomínám ukřižování Pána Ježíše Krista. Pak už se mi stejně jako ostatním do svátečního víkendu přimíchávají i věci světské, kdy děláme velikonoční výzdobu, zdobíme perníčky, barvíme vajíčka apod. A celé svátky vrcholí velikonočním pondělím spojeným s hodováním. I když počasí se letos tolik nevyvedlo, tak po Lidicích chodila řada neúnavných hodovníků a i do mého domu přinesli spoustu koled, milých úsměvů a dobré nálady. Věřím, že jste si je užili stejně jako já a v květnu nás už konečně potěší také sluníčko a s ním Vám padne do noty i nějaká akce z nabídky Mementa Lidice, o.p.s.

 

Text: Michaela Indráková