Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lednové zprávičky (2017)

2. 1. 2017

Vážení a milí čtenáři, přátelé Oázy.

    Než se ještě ve zkratce ohlédneme za koncem loňského roku, dovolte mi Vám všem ještě jednou popřát vše nejlepší v roce 2017. Ať je pro Vás tento rok ještě hezčí nebo aspoň stejně tak krásný jako ten loňský, ať nám převažují šťastné chvíle nad těmi se starostmi, ať zažíváte jen samé veselí a radosti a ať Vás provází celým rokem štěstí, zdraví a láska.

    Loňský cyklus „Lidický senior 2016“ jsme zakončili nadmíru příjemným posezením s buštěhradskou občankou a dlouholetou obyvatelkou Lidic Slávkou Kopeckou. I když tato milá dáma nebyla „hostem“ v Lidicích poprvé a určitě ani naposledy, vždycky mě překvapí nějakou novou historkou z dob minulých i ze současnosti smiley A že těch příběhů k vyprávění má Slávka v zásobě bezpočet a hlavně je umí výborně podat! Momentálně se jedná o příhody nejen se slavnými osobnostmi, ale i se svým roztomilým vnoučkem Toníčkem, o němž s chutí prohlašuje, že je tím nejroztomilejším kloučkem na světě. (No, to nechť si posoudí každá babička a dědeček sami smiley) Řeč byla samozřejmě i o knížkách a nakladatelském řemesle stejně jako o profesi rozhlasové moderátorky. A jelikož se beseda konala těsně před začátkem Adventu, nepřišla Slávka do Oázy s prázdnou. Každého hosta besedy překvapila a potěšila malým knižním dárkem. Takže ještě jednou, milá paní Slávko, jménem všech zúčastněných mnohokrát děkuji za příjemně strávené odpoledne i za milý dáreček.

    V loňském roce ovšem nebyla paní Kopecká jediným významným hostem „Lidického seniora 2016“. Postupně jsme u nás uvítali: Ing. Janu Wichsovou, vedoucí sociálního oddělení Židovské obce, Mgr. Phanuela Osweto Ph.D., kladenského faráře Církve československé husitské a zakladatele a vedoucího projektu Afrika Africe, JUDr. Milouše Červencla, ředitele Památníku Lidice, nprap.. Janu Šteinerovou, tiskovou mluvčí kladenského oddělení Policie, hudebníka Pavla Šilhavého, P ThDr. Gabriela Rijada Mulamuhiče, Ph.D., O.Cr. administrátora římsko-katolické farnosti Unhošť a člena správní rady o.p.s. Memento Lidice a konečně výše zmíněnou paní Slávku Kopeckou, spisovatelku a nakladatelku. Je to docela hezká řádka zajímavých osobností.

    Jsem velice ráda, že i v tomto roce bude Concordia Pax ve spolupráci s Mementem Lidice v pořádání těchto setkání pokračovat. Cyklus Lidický senior 2017 zahájíme stejně jako v loňském roce poslední únorový čtvrtek. Budeme se snažit opět naplánovat a zajisti pestrý koktejl hostů.

    V lednu také bude pokračovat pravidelné setkávání seniorů v Klubu Oáza. Každé úterý po obědě jste místo lenošení v posteli nebo u televize vítání v Oáze - a to od 13 do 16 hodin. Přijďte si posedět, popovídat, vypít kávičku a strávit příjemné odpoledne při nějaké ruční práci. Náplň, stejně jako organizaci kroužku má na starosti zkušená lektorka paní Nešporová. A že již řadu krásných věcí s babičkami z Oázy a občany Lidic a blízkého okolí vyrobila! Mnohé z nich jste si mohli prohlédnout o prvním adventním víkendu na tradiční vánoční výstavě.

    Také mám velkou radost, že se opět do Oázy a tím pádem i do Lidic vrátilo pravidelné cvičení. Musím (tedy nemusím, ale chci!) na tomto místě také poděkovat lektorce Martině Bartůškové, že nám každé pondělí v podvečerních hodinách za doprovodu příjemných slov či hudby protáhne každý sval v těle, porovná nám záda či ztuhlé prstíky na rukou a nohou, uvolní naši mysl … No prostě, snad i Vy vnímáte, že se jóga v Lidicích osvědčila. V lednu budeme pokračovat!!!

    V neposlední řadě bych ráda uzavřela loňskou kapitolu zpráv z Oázy poděkováním paní Nešporové a paní Macháčkové za přípravu vánoční výstavy. Myslím, že výstava se opět moc povedla. Kdo ji navštívil, mohl posoudit sám. Nádherný háčkovaný betlém ze Stehelčevse neměl chybu a dokreslil nádhernou předvánoční atmosféru…

    Na závěr Vám přeji nádherné zimní dny a s řadou z Vás se těším na setkání osobně v Mementu Lidice, o.p.s. – domě „nejen pro seniory“ v naší obci Lidice. Mějte se krásně, a jak říká má oblíbená moderátorka Martina Kociánová: něco pro to dělejte.

Michaela Indráková

fotografie paní Libuše Doušové: http://seniori-oaza.cz/listopad-2016/