Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lidický senior 2017 – Setkání s Mgr. Martinou Lehmannovou

28. 12. 2017

    I v listopadu patřil v lidické Oáze poslední čtvrtek v měsíci dalšímu (a závěrečnému) setkání z cyklu „Lidický senior 2017“. 

    A stejně jako před rokem, i v roce 2017 jsme na posledním setkání v roce přivítali ženu. Pozvání přijala a naším milým hostem tentokrát byla ředitelka Památníku Lidice Mgr. Martina Lehmannová. Na setkání s ní jsme se velmi těšili. Jelikož se paní ředitelka ujala své funkce relativně nedávno (1. 4. 2017), tak pro řadu z nás – obyvatel a návštěvníků Lidic – to byla vůbec první možnost se s paní ředitelkou osobně seznámit a trochu blíže ji poznat. A s potěšením můžeme prozradit, že ti, co tuto příležitost využili, rozhodně nelitovali.

    Hned po úvodním slovu totiž bylo jasné, že paní ředitelka je výborná vypravěčka a jelikož má zároveň o čem vyprávět, nudit se rozhodně nebudeme. Od humorných historek z rodné jižní Moravy jsme se postupně dostali až ke zcela vážným tématům spojeným s výkonem předchozích i stávajících funkcí v její profesní kariéře. Poznali jsme ženu, která má díky svým kořenům velmi kladný vztah a úctu k venkovu, tradicím, sousedské pospolitosti a sounáležitosti.  Jak sama při setkání prohlásila, „i proto se cítí v Lidicích dobře“ (což nás moc těší).

    Zároveň jsme si povídali se zapálenou profesionálkou v oblasti muzejnictví a galerijnictví, dějin umění a architektury a dějin obecně. Jako členka Mezinárodní rady muzeí (ICOM) a předsedkyně Českého výboru ICOM disponuje vysokými odbornými znalostmi a také mezinárodními kontakty a inspirací z „velkého světa muzeí“ – i o to vše se s námi s radostí podělila.  Takže ani na takovém neformálním a pohodovém setkání při kávě v lidické Oáze se paní ředitelka (jak už to tak ale i u jiných našich hostů bývá) práci nevyhnula – naopak mimo jiné velmi ochotně představila své dojmy a vize týkající se Památníku Lidice a dala nám nahlédnout pod pokličku své práce.  Srdečně všechny zvala na připravované akce Památníku Lidice (aktuálně se jedná například o působivou výstavu fotografií Martina Homoly Domov můj – svědectví portrétu či dlouho očekávané otevření expozice v rodinném domě č.p. 116 -  oboje stojí za to a pozvání tlumočíme i všem čtenářům!). 

    Zkrátka během povídání jedna zajímavost následovala druhou a čas vyhrazený pro setkání utekl jako voda.  A jelikož je Památník Lidice jedním z našich sousedů a mezi sousedy je pořád o čem povídat (najednou se všechno probrat nedá), věříme, že jsme se s paní ředitelkou nesetkali naposledy – je na co navazovat. Do té doby paní ředitelce přejeme, ať se jí v (stále ještě nové) práci daří a ať se jí v Lidicích nadále líbí.  

    Setkání s paní ředitelkou Lehmannovou probíhalo v příjemné předadventní atmosféře. V sále již byly patrné přípravy na vánoční výstavu (včetně několika nádherně nazdobených stromečků), která na stejném místě začínala o den později (a která se mimochodem taktéž moc vydařila) a byla dobrou přípravou na nadcházející období klidu a pokoje. „Lidický senior 2017“ se naplnil.  

    Dovolte mi ještě zrekapitulovat chronologický výčet všech hostů, kteří se v roce 2017 cyklu Lidický senior zúčastnili: Radek Hejret, Leonardo Teca, Hayato Josef Okamura, Martin Duka, Veronika Svobodová, Jan Blažek, František Radkovský, Martina Lehmannová. Všem patří velký dík za to, že našli ve svých nabitých diářích místo a bez nároku na honorář byli ochotní se s námi podělit o svá poutavá vyprávění a byli nám vynikajícími společníky.

    Všem návštěvníkům a posluchačům pak děkujeme za to, že přišli – pro ně Lidického seniora s radostí připravujeme a potěší nás každý, kdo si k nám najde cestu. 

    Všem bez rozdílu potom přejeme hodně zdraví v novém roce a budeme se těšit na setkání s Vámi nejen v rámci cyklu „Lidický senior 2018“, který již nyní připravujeme.

Michaela Indráková a Jiří Černý