Jdi na obsah Jdi na menu
 


20 let od položení základního kamene Oázy

27. 10. 2017

    Všichni máme ještě v paměti, že letos v květnu jsme oslavili 70. výročí nových Lidic, protože v roce 1947 byl položen základní kámen naší obce. Po 50 letech, tedy v roce 1997, bylo v Lidicích slyšet kladívko dopadající na základní kámen podruhé. Tentokrát se to odehrálo v ulici Josefa Stříbrného (nad objektem zahradnictví) a bylo to pro budovu střediska Oáza. Stalo se tak v neděli 26. října 1997 v 15 hodin …

    A přesně po dvaceti letech se ve společenském sále Oázy sešli hosté, aby na toto výročí zavzpomínali. Bylo to v rámci cyklu besed nazvaných „Lidický senior 2017“ ve čtvrtek 26. října 2017 v 15 hodin. Sice byli na pozvánkách avizováni dva „hlavní“ hosté (mons. František Radkovský a Pavel Smetana – někdejší prezident a viceprezident nadace Memento Lidice, která je provozovatelem střediska Oáza), ale vzpomínala většina přítomných – od bývalého ředitele střediska, přes současné i minulé členy správní nebo dozorčí rady, bývalé starosty obce (i nynější paní starostku), či obecní zastupitele. Besedy se pochopitelně účastnili i lidičtí občané a obyvatelé z Oázy. Všichni tak vytvořili příjemnou, milou, neformální a nestrojenou atmosféru podzimního odpoledne, která ještě po, řekněme oficiální, části, vyústila ve vzájemné povídání ve větších či menších „hloučcích“.

    Moc děkuji paní ředitelce Indrákové a panu Ing. Smrčinovi za naplánování a zorganizování této akce. A můžeme se těšit na další oslavu – v příštím roce oslaví Oáza své druhé výročí – tentokrát to bude 20. výročí od otevření střediska, které proběhlo v listopadu roku 1998. 

Marek Veselý